Australská vlna merino je jednou z nejjemnějších a nejměkčích produkovaných vln na světě. A to hlavně díky tomu, že je vlákno mnohem tenčí než jiné typy vlny. Dokonce několikrát tenčí než lidský vlas.
2) Je prodyšné
Vlákno pojme vlhkost o hmotnosti 30 % svého suchého stavu. Umělá vlákna za stejných podmínek absorbují vlhkost jen v rozsahu 5 %. Oblečení v horku nebo při zvýšené fyzické zátěži aktivně odvádí molekuly výparů vlhkosti od těla. Funkční termo triko tak zůstane prodyšné a nestudí, i když se během tělesné aktivity zpotíte.
3) Reguluje teplotu
Vlákno je přirozeně kadeřavé, proto má oblečení výborné izolační vlastnosti. V zimě vás zahřeje a v létě naopak ochladí. Tílko nebo tričko noste v zimě jako první vrstvu.
4) Nezapáchá
Speciální šupinkovitý povrch vlněného vlákna zamezuje množení bakterií. Oproti tomu je vlákno syntetického materiálu hladké, proto se po něm bakterie lépe pohybují a množí. V oblečení můžete cestovat, sportovat nebo chodit do práce mnohem delší dobu než v tričku z bavlny či polyesteru.
5) Údržba merino je snadná
Vlákna mají ochranou vrstvu mikromazu, kterou neodstraníte ani praním nebo chemickým čištěním. Tato vrstva zabraňuje vstřebávání nečistot a skvrn do vlákna. Případnou špínu z oblečení tak lépe odstraníte. Díky novým výrobním technologiím můžete prát oblečení normálně v pračce.
6) Zabraňuje proniknutí UV záření
Vlákno vlny vás ochrání před UV zářením. V triku s dlouhým rukávem vás sluneční paprsky jen tak nespálí.
7) Je tvarově stálé a nemačkavé
Vlákno merino je přirozeně elastické, proto můžete oblečení natáhnout podle potřeby. Navíc je nemačkavé, takže po dni zabaleném v kufru stačí triko nebo svetr jen přehodit přes postel nebo dát na ramínko.
8) Je biologicky rozložitelné a obnovitelné
Čistě přírodní vlákno se na rozdíl od umělých vláken při likvidaci rozloží zpět do země přirozenou cestou během několika let. Záleží-li vám na životním prostředí, je pro vás Merino jasnou volbou.
Merino vlna ◄ oblékněte se do ní od hlavy až k patě, v chladné zimě i horkém létě.
Praní vlněných výrobků snadno a rychle? Proč? Ono je to jinak, než s ostatním prádlem? Nestačí to vrazit do pračky a zapnout knoflík?
Praní vlněných kousků
Vlněné výrobky nepereme často, někdy je stačí jen pořádně vyvětrat.
Praní vlněného kabátu, saka nebo velké deky určitě nezkoušejte. Odneste je raději do čistírny. Pokud jste už odstřihli etiketu údržby, nebojte se, čistírny většinou vědí, jak čistit. Metoda P v kroužku to jistí. Jedná se o tzv. suché čištění, kdy se nesmí se používat rozpouštědla s výjimkou tetrachlorethylenu.
Je nutné volit na praní vhodné prací prostředky. Buď koupíme prací prostředek určený na vlnu, nejlépe s lanolinem, nebo použijeme dětský šampón.
Tipy na mnou vyzkoušené gely, které jsou i šetrné k přírodě (Tierra Verde a Sonet). Na praní vlněných výrobků jsou vhodné například ty od Tierra Verde, z Econea a nebo z Ovečkárny.
Nepoužíváme mýdlo. Mýdlo obsahuje louh, který podporuje plstění vlny.
Pereme zásadně v ruce, ve vodě teploty vašeho těla. Jako pro miminko.
Pereme a mácháme ve stejně teplé vodě.
Sušení
Na praní vlněných svetrů, ponožek nebo čepic nepoužíváme pračku. Pokud ano, tak na program „vlna“. Důrazně nedoporučuji ani sušičku.
Pereme a mácháme ve stejně teplé vodě.
Prudká změna teploty způsobuje plstění vlny a srážení výrobku.
Ždímání
Výrobek neždímáme, pouze ho necháme okapat. Pokud je to třeba, zabalíme ho do suchého ručníku a vodu vytlačíme rukama proti sobě. Sušíme rozložený ve vodorovné poloze (na sušák položíme ručník).
Nesušíme na přímém slunci.
Pokud se používáním objeví na výrobku žmolky, odstřihneme je, nikdy je neodtrháváme. Použít můžete také odžmolkovač, mašinku s čepelkami za krytem, který žmolky snadno odstraní.
Au, to kouše!
Pokud vlna kouše, pomůže octová lázeň 1 : 1; vložení do mrazáku; vetření kondicionéru na vlasy.
A to je všechno.Není to složité, že?Podívejte se tedy do mého obchodu, ať máte nové informace na čem vyzkoušet. 🙂
Jak prát hedvábí, len, bambus a viskózu? Respektive úplety z příze s hedvábím, ze lnu a viskózy všeobecně? Já osobně peru všechny pleteniny v ruce v prostředku na vlnu a hedvábí. Jednou za čas ale speciálně vlněné výrobky vyperu v gelu s lanolinem, který vlákno vlny obalí a vyživí. Ale to už jsme u vlny. Takže zpět k tématu.
Hedvábí
Pravé hedvábí je nádherný, luxusní materiál, velmi příjemný na tělo, ale zároveň náročný na údržbu. Mělo by se prát jen ručně ve vlažné vodě s jemným šamponem. Klasický prací prášek může zanechat skvrny, a proto to ani neriskujte.
Nikdy neždímejte, jemně osušte v ručníku a nechte uschnout ve stínu nebo uvnitř. Nikdy ne na sluníčku! Žádná sušička! A protože bývá hedvábí většinou v kombinaci s jinými vlákny, třeba s vlnou, tak ani žádná aviváž a žehlička!
Lněná příze
Tento chladivý materiál je ideální na horké letní dny, ale jeho drobnou nevýhodou je velká mačkavost, kterou mu však s radostí odpustíme. Počítejte s tím, že i lněný úplet se může srazit až o 20 %.
Pro praní lnu platí stejná pravidla jako pro praní hedvábí – obecně platí, že lněná vlákna jsou náchylnější k lámání, proto by se neměly lněné úplety ždímat. Stejná teplota vody praní i máchání.
Bambusová příze
Bambusová příze se v poslední době stala velmi oblíbenou a vyrábí se z celulózy bambusu. Bambus nezpůsobuje alergické reakce, je antibakteriální, příjemně chladí, proto se hodí na jarní a letní čepice, kloboučky, svetříky, trička, ale také třeba na hračky. Příze je příjemná, hladká, na omak hedvábná.
Péče o oblečení z bambusové příze je poměrně jednoduchá, podobná jako u ostatních pletených výrobků. Doporučuji jemné ruční praní při teplotě do 30° ve vhodném prací prostředku, neždímat kroucením, pouze vymačkat do ručníku a sušit volně rozložené na vodorovné, nejlépe prodyšné podložce. Nepoužívejte aviváž, nesušte v sušičce ani na radiátoru!
Viskóza se snadno rozpouští v kyselém prostředí. Nepoužívejte při praní ocet ani kyselinu citronovou!
Viskóza
Materiály s viskózou jsou příjemné na pokožce, vzhledem se velmi blíží materiálům bavlněným a zároveň působí na omak velmi měkce. Materiály s viskózovými vlákny zajišťují optimální výměnu tepla, čímž přispívají k příjemnému pocitu při nošení. Na rozdíl od čisté bavlny je viskózový materiál splývavější a lesklejší.
I když se vyrábí z přírodní organické sloučeniny celulózy (z celulózy dřeva, sóji, cukrové třtiny a dalších rostlin), je k tomu potřeba velké množství chemikálií, a proto se řadí mezi umělá vlákna.
Viskóza vzhledově připomíná bavlnu, je příjemná na dotek, ale není tak odolná. Při vyšších teplotách se často sráží, doporučuje se proto prát při teplotě do 40 °C, podobně je to i se žehlením.
Při silném ždímání se mohou polámat vlákna a váš nový kousek už nikdy nebude mít svůj původní tvar.
Viskóza se snadno rozpouští v kyselém prostředí. Nepoužívejte při praní ocet ani kyselinu citronovou!
Mohér má mnoho skvělých vlastností. Na první pohled je velmi jemný, lesklý a nadýchaný. Avšak i přes lehkost materiálu patří k nejpevnějším živočišným materiálů, neztrácí tvar, nemačká se a na rozdíl od ovčí vlny výrazně méně žmolkuje a nekouše.
Oplývá antibakteriálními vlastnostmi, díky čemuž neabsorbuje pach a není nutné ho příliš často prát. Díky struktuře vláken také výborně absorbuje barvy, čili oděvy z mohéru jsou stálobarevné.
Je ceněný kvůli své výtečné hřejivosti (nejhřejivější živočišný materiál), takže i velmi lehký mohérový svetřík zahřeje jako žádný jiný.
Z počátku může Váš nový mohérový kousek tzv. pouštět chlupy. Jedná se o přirozenou vlastnost, která časem zmizí. Doporučujeme tedy před každým nošením jemně oděv vyklepat a zbavit ho tak nadbytečných vláken. Jakmile tento problém zmizí, máte ve skříni téměř nesmrtelný kousek.
Péče o oblečení z mohéru
Jako u většiny živočišných materiálů je údržba poněkud náročnější.
I přesto, že se jedná o velmi pevný materiál, musíme být při praní opatrní.
Zásadní je výběr správného pracího gelu (prášek nedoporučuji kvůli horší rozpustnosti). Vždy volíme gel na vlnu, nejlépe s lanolínem a pereme v ruce lehkým mačkáním.
Nikdy oděv nedrhneme a ani nijak nekroutíme, mohlo by dojít k narušení vláken a na oblečení by se mohly objevit nežádoucí žmolky.
Stejně jako u jiných přírodních vláken vyždímeme ve froté ručníku, klidně se po něm projděte. 🙂
Sušíme položené na ručníku ve vodorovné poloze při pokojové teplotě.
Rozhodně nežehlíme!
Pro maximální ochranu doporučuji uložit do skříně sáček se sušenou levandulí, nebo cedrová dřívka, jelikož si na vlně rádi pochutnají moli.
Vlna. Po staletí ověřený plně přírodní materiál na výrobu oblečení, ale i oděvních doplňků a vybavení pro život.
I přes velkou produkci bavlny a umělých materiálů má a získává na trhu stále větší místo. Hlavně pro jedinečné vlastnosti. Víte, jaké druhy vlny existují, jak se mezi sebou liší, jaké jejich vlastnosti se vám pro život hodí? Zjistěte v článku a mějte přehled.
Vlna z plání i hor celého světa
Podhůří Himálaje, travnaté stepi Austrálie, drsné prostředí And, ale i vyprahlé pouště Afriky. Tam všude žijí zvířata, která lidem slouží pro cenný zdroj vlny.
Na světě existují zhruba 2 miliardy zvířat, jejichž srst obsahuje textilní vlákna. Pouze malá část z nich je však vhodná ke zpracování textilní příze. Výrobci vlnu nejčastěji získávají ze srsti ovcí. Dalšími zvířaty chovanými pro vlnu jsou například kozy, ale i velbloudi nebo lamy.
Moderní vlna nekouše
„Auu! Proč ten svetr tak kouše?“ Možná si podobnou scénu pamatujete ze svého dětství i vy. Odřený krk, svědění. Kdysi dávno si na holé tělo vlněný svetr, bez odolné spodní vrstvy, oblékl jen odvážlivec. Moderní typy vlny jsou už ale jemné jako hedvábí.
Dnešní moderní technologie umožňuje zpracování vlny do velmi jemné podoby. Je pak příjemná, měkká a hebká. V létě chladí, v zimě hřeje. Pohltí a odpaří více vody než bavlna. I proto dnes vlněné doplňky oblékají i sportovci. Z vlny jsou lůžkoviny, deky, přikrývky, hřejivá obuv, měkoučké fusaky pro nejmenší členy rodiny.
Vyznejte se ve vlně. Jaké jsou druhy podle původu?
Alpaka
Vlna ze srsti lamy alpaky. Kvalitní, jemná, podobá se prachovému peří. Dělí se na dva druhy – dlouhé Suri a kratší Huacaya. Alpaka je levnější než vikuní. Nejvíce lam žije v Peru. Výrobci z alpaky tvoří svetry, klobouky, rukavice, šály, ale i ložní prádlo a koberce.
Angorská
Je produkt ze srsti angorských králíků. Protože jsou jejich chloupky vyplněné vzduchem, je vlna velmi jemná a lehká. Výrobky s angorskou vlnou poznáte podle chlupatého chmýří. Z angorské vlny si obléknete třeba svetr, který vám z pletací příze uplete babička.
Jehněčí
Anglicky lambswool, je vlna z prvního stříhání jehněte, zhruba v jeho 6 měsících. Vhodná na jemnější výrobky, například pro miminka.
Kašmírová
Neboli kašmír pochází ze srsti kašmírových koz. Na dotyk velmi jemná, lehká a hřejivá. Vlákno má sklon ke žmolkování. Označení „kašmírská“ pochází údajně od perského hodnostáře Ali Em Hamdani, který ve 14. století zavedl v Kašmíru zpracování těchto vláken. Nejvíce kašmírových koz žije v Číně, na severu Indie, v Pákistánu a Nepálu. Z této vlny zakoupíte šálu, šátek, sukni nebo svetr. Ale musíte si dost připlatit.
Merinovlna
Získává se z ovcí stejnojmenného plemene, chovaného nejčastěji v Austrálii. Merino je na dotek měkké, jemné, vyniká výbornými tepelně izolačními vlastnostmi a prodyšností. Z merino vlny si obléknete funkční prádlo pro sport i volný čas, hebké svetry. Fusaky z merina mají v oblibě děti, dospělí zase lůžkoviny – deky, přikrývky, polštáře. Více se Merinu se dozvíte na konci článku.
Mohér
Vlna ze srsti angorských koz. Její typickou vlastností je hebkost, jemnost a přirozená vlnitost. Mohér neplstnatí, je vhodným materiálem pro výrobu svetrů, zimních doplňků. Jelikož je mohér na pohled a omak podobný lidským vlasům, setkáte se s ním také u plyšových zvířátek nebo vlásků panenek.
Ovčí
Vlna z dospělé ovce. Na rozdíl od vlny jehněčí je ta ovčí pevnější, avšak hrubší na dotek. V nabídce obchodníků najdete například ovčí deky, polštáře, bačkory a vesty.
Vlna z pižmoně
Pižmoní neboli qiviut z pižmoně severního. Díky své husté srsti zvíře zvládá žít v drsných podmínkách severní Kanady a Aljašky. Divoce žijícím zvířatům chovatelé vlnu nestříhají. Využívají jen sesbírané chuchvalce při línání. Eskymáci v současnosti začínají zakládat pižmoňové farmy. Vyrábějí oděvy s tradičními eskymáckými vzory.
Vlna pižmoňů je velmi kvalitní, trvanlivá, pevná, velice hřejivá. Je měkčí než kašmír, neplstnatí a nemění svou velikost ani ve vodě. Po vikuní vlně je však druhou nejdražší.
Velbloudí
Neboli camel je velmi podobná vlně lamy. Většinou ji výrobci ponechávají v přírodním zlatohnědém odstínu, avšak existuje i barvená varianta. Z velbloudí vlny vyrábí kabáty, svetry, z hrubších vláken koberce.
Vikuňa vlna
Ze srsti lam druhu vikuňa. Vlnu chovatelé stříhají jen jednou za tři roky. Lamu ale musí nejprve odchytit v divoké přírodě. Vikuňa vlna je jednou z nejdražších. Za oblek nebo kabát z vikuní vlny zaplatíte i stovky tisíc korun.
Která je nejlepší?
Žádná. Každá má své výhody i negativa, hodí se pro odlišné použití. Můj favorit je merino – pro její skvělý poměr cena/výkon i jedinečné vlastnosti.
O údržbě vlněných výrobků si můžete přečíst v dalším článku.
Vlna se stala opomenutým pojmem. Nedivím se, že se na ní zapomnělo. Stařenky z dob po světové válce už nežijí a na tradice výroby vlny a z vlny se pozapomnělo.
Abych ale byla spravedlivá. V současnosti se kult ručních prací zase obnovuje a snad i povědomí o vlně jako takové vzroste. Chci tomu pomoci.
Úvodem pár slov
Přemýšlíte či zvažujete nákup některého výrobku z vlny? Nebo jste právě vybrali svůj nový vlněný kousek by OliTé?
Ať tak či tak, těší mě, že se tak děje.
K výrobkům
Mé výrobky obsahují takový poměr přírodního materiálu, aby si zachovaly své charakterové vlastnosti.
Ráda bych zvýšila povědomí o vlně, kterou používali k výrobě oděvů naši předci běžně. Teď je bohužel doba plná umělých vláken. Ta jsou sice levná, ale snadno v nich prostydnete, protože se zpotíte a paradoxně vám pak bude zima. Tím se můžete snadno nachladit, „získat“ mykózu, dermatitidu, či jinou kožní ošklivost.
Pěkně prosím, popřemýšlejte, co oblékáte, či do čeho balíte své děti. Ony si umělé materiály nezaslouží.
Vraťme se k přírodě a k tomu, co nám poskytuje.
Vraťme se k ruční výrobě, k originalitě, ke kouskům, které mají duši. A duši takový kousek má. Přemýšlel nad tím, jak a z čeho ho vyrobí, pak se s ním dlouho mazlil, aby byl podle jeho představ. Tak jako to bylo za dob našich prababiček.
Proč právě vlna a něco o ní
Získává se z ovcí, jehňat, lam alpaka a vikuně, angorských králíků, angorských a kašmírských koz, velbloudů, pižmoňů.
Nejpoužívanější a cenově nejdostupnější je vlna z oveček Merino. Ta je vhodná i pro miminka, je měkká a krásně hřeje.
Alpaka je hypoalergenní a mohou ji nosit i lidé alergičtí na vlnu ovčí. Je výrazně hřejivější než ovčí vlna, ale je dražší, než ona. Zrovna tak velbloudí, která je hodně drahou textilní surovinou. Hned po ní je kašmír získávaný z kašmírských koz. Vlna z vikuní je úplně nejdražší, protože se srst stříhá jen jednou za tři roky. Navíc musí chovatelé nejdříve lamu odchytit v divoké přírodě. Vlna z angorských koz – mohér – je nadýchaná, ale může citlivé jedince kousat. Naopak králičí je heboučká a nekouše.
Aby to nekousalo
Nápravu lze zjednat vložením výrobku do mrazáku; ponořením do vlažného roztoku vody s octem 1:1 na 20 minut. V nejzazším případě lze vetřít do vlny kondicionér na vlasy, nechat působit a opatrně jej vymýt pod tekoucí vlažnou vodou.
Co vlna umí
Je hydroskopická. Dokáže absorbovat velké množství vody, ale i přes to se budete cítit v suchu. Vlna je prodyšná, proto pokud se zpotíte, vlhkost se pomalu odpařuje, vy budete v teple a neprostydnete. Vlna je samočistící a díky lanolinu ničí roztoče, plísně, bakterie. Právě proto ji není třeba často prát.
Jak na údržbu
Pokud už musíte prát, doporučuji použít prací prostředek určený na vlnu. Měl by být nejlépe s obsahem lanolin. Perte ve vodě do 30 °C v ruce nebo v pračce na jemné praní. Výrobek dlouho nemáčejte a nemněte, rozhodně se vyhněte aviváži. Výrobek posléze nechte v umyvadle vykapat, přebytečnou vodu jen vytlačte. Pokud je to třeba, zabalte ho do froté ručníku a tlakem rukou proti sobě doždímejte. Sušte volně rozložené na sušáku či ručníku na podlaze, při pokojové teplotě. Tím si váš kousek udrží svůj tvar.
Správnou údržbou si vlna zachová své vlastnosti a bude vám sloužit po mnoho let. Nošením se mohou tvořit žmolky. Ty nikdy neodtrhávejte. Pouze je opatrně odstřihněte, nebo doručuji koupi odžmolkovače, který vám efektivně a rychle pomůže s údržbou nejen vlněných oděvů.
K ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení používáme technologie, jako jsou soubory cookie. Děláme to, abychom zlepšili zážitek z prohlížení a zobrazovali personalizované reklamy. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.
Funkční
Vždy aktivní
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistické
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketingové
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.