5 nej o mohéru

Mohér je přírodní materiál, který se získává z rouna angorských koz.

Má neuvěřitelně odolné vlákno se strukturou podobnou vlně, ale s luxusními vlastnostmi,

které u vlny v takové míře nenajdeme.

Patří mezi nejjemnější a nejteplejší přírodní vlákna. Průměr vlákna bývá 15-40 mikronů.

Nejcennější je tzv. „kid mohér“, který se získává z mladých koz.

Jedná se o vzácný materiál, protože chov angorské kozy je poměrně náročný, pro její požadavky na životní podmínky.

Více zde: https://www.moher.cz/moher/

vlněná mohérová čepice
smetanový kulich z vlny

Vlastnosti mohéru

Mohér má mnoho skvělých vlastností. Na první pohled je velmi jemný, lesklý a nadýchaný. Avšak i přes lehkost materiálu patří k nejpevnějším živočišným materiálů, neztrácí tvar, nemačká se a na rozdíl od ovčí vlny výrazně méně žmolkuje a nekouše.

Oplývá antibakteriálními vlastnostmi, díky čemuž neabsorbuje pach a není nutné ho příliš často prát. Díky struktuře vláken také výborně absorbuje barvy, čili oděvy z mohéru jsou stálobarevné.

 Je ceněný kvůli své výtečné hřejivosti (nejhřejivější živočišný materiál), takže i velmi lehký mohérový svetřík zahřeje jako žádný jiný.

Z počátku může Váš nový mohérový kousek tzv. pouštět chlupy. Jedná se o přirozenou vlastnost, která časem zmizí. Doporučujeme tedy před každým nošením jemně oděv vyklepat a zbavit ho tak nadbytečných vláken. Jakmile tento problém zmizí, máte ve skříni téměř nesmrtelný kousek.

Péče o oblečení z mohéru

Jako u většiny živočišných materiálů je údržba poněkud náročnější.

I přesto, že se jedná o velmi pevný materiál, musíme být při praní opatrní.

Zásadní je výběr správného pracího gelu (prášek nedoporučuji kvůli horší rozpustnosti). Vždy volíme gel na vlnu, nejlépe s lanolínem a pereme v ruce lehkým mačkáním.

Nikdy oděv nedrhneme a ani nijak nekroutíme, mohlo by dojít k narušení vláken a na oblečení by se mohly objevit nežádoucí žmolky.

Stejně jako u jiných přírodních vláken vyždímeme ve froté ručníku, klidně se po něm projděte. 🙂

Sušíme položené na ručníku ve vodorovné poloze při pokojové teplotě.

Rozhodně nežehlíme!

Pro maximální ochranu  doporučuji uložit do skříně sáček se sušenou levandulí, nebo cedrová dřívka, jelikož si na vlně rádi pochutnají moli.

OliTé

Jsem rodilá klatovačka, vystudovaná farmaceutická laborantka. V současnosti jsem v invalidním důchodu. Coby důchodce jsem najednou měla hodně času a tak jsem se vrátila k ručním pracím. Pletu, háčkuji, občas musím vytáhnout i šicí stroj. Mám e-shop s pletenými a háčkovanými módními a bytovými doplňky a oblečením, který pomáhá nemocnému vnoučkovi se spinální svalovou atrofií. Vše o mně i něco víc najdete na www.olite.cz.