Vlněné háčkované pončo
Mohérové pončo

Vlna • Kolik toho o ní víte? Že je toho málo?

Vlna se stala opomenutým pojmem. Nedivím se, že se na ní zapomnělo. Stařenky z dob po světové válce už nežijí a na tradice výroby vlny a z vlny se pozapomnělo.

Abych ale byla spravedlivá. V současnosti se kult ručních prací zase obnovuje a snad i povědomí o vlně jako takové vzroste. Chci tomu pomoci.

Úvodem pár slov

Přemýšlíte či zvažujete nákup některého výrobku z vlny? Nebo jste právě vybrali svůj nový vlněný kousek by OliTé?

Ať tak či tak, těší mě, že se tak děje.

K výrobkům

Mé výrobky obsahují takový poměr přírodního materiálu, aby si zachovaly své charakterové vlastnosti.

Ráda bych zvýšila povědomí o vlně, kterou používali k výrobě oděvů naši předci běžně. Teď je bohužel doba plná umělých vláken. Ta jsou sice levná, ale snadno v nich prostydnete, protože se zpotíte a paradoxně vám pak bude zima. Tím se můžete snadno nachladit, „získat“ mykózu, dermatitidu, či jinou kožní ošklivost.

Pěkně prosím, popřemýšlejte, co oblékáte, či do čeho balíte své děti. Ony si umělé materiály nezaslouží.

Vraťme se k přírodě a k tomu, co nám poskytuje.

Vraťme se k ruční výrobě, k originalitě, ke kouskům, které mají duši. A duši takový kousek má. Přemýšlel nad tím, jak a z čeho ho vyrobí, pak se s ním dlouho mazlil, aby byl podle jeho představ. Tak jako to bylo za dob našich prababiček.

Proč právě vlna a něco o ní

Získává se z ovcí, jehňat, lam alpaka a vikuně, angorských králíků, angorských a kašmírských koz, velbloudů, pižmoňů.

Nejpoužívanější a cenově nejdostupnější je vlna z oveček Merino. Ta je vhodná i pro miminka, je měkká a krásně hřeje.

Alpaka je hypoalergenní a mohou ji nosit i lidé alergičtí na vlnu ovčí. Je výrazně hřejivější než ovčí vlna, ale je dražší, než ona. Zrovna tak velbloudí, která je hodně drahou textilní surovinou. Hned po ní je kašmír získávaný z kašmírských koz. Vlna z vikuní je úplně nejdražší, protože se srst stříhá jen jednou za tři roky. Navíc musí chovatelé nejdříve lamu odchytit v divoké přírodě. Vlna z angorských koz – mohér – je nadýchaná, ale může citlivé jedince kousat. Naopak králičí je heboučká a nekouše.

Aby to nekousalo

Nápravu lze zjednat vložením výrobku do mrazáku; ponořením do vlažného roztoku vody s octem 1:1 na 20 minut. V nejzazším případě lze vetřít do vlny kondicionér na vlasy, nechat působit a opatrně jej vymýt pod tekoucí vlažnou vodou.

Co vlna umí

Je hydroskopická. Dokáže absorbovat velké množství vody, ale i přes to se budete cítit v suchu. Vlna je prodyšná, proto pokud se zpotíte, vlhkost se pomalu odpařuje, vy budete v teple a neprostydnete. Vlna je samočistící a díky lanolinu ničí roztoče, plísně, bakterie. Právě proto ji není třeba často prát.

Jak na údržbu

Pokud už musíte prát, doporučuji použít prací prostředek určený na vlnu. Měl by být nejlépe s obsahem lanolin. Perte ve vodě do 30 °C v ruce nebo v pračce na jemné praní. Výrobek dlouho nemáčejte a nemněte, rozhodně se vyhněte aviváži. Výrobek posléze nechte v umyvadle vykapat, přebytečnou vodu jen vytlačte. Pokud je to třeba, zabalte ho do froté ručníku a tlakem rukou proti sobě doždímejte. Sušte volně rozložené na sušáku či ručníku na podlaze, při pokojové teplotě. Tím si váš kousek udrží svůj tvar.

Správnou údržbou si vlna zachová své vlastnosti a bude vám sloužit po mnoho let. Nošením se mohou tvořit žmolky. Ty nikdy neodtrhávejte. Pouze je opatrně odstřihněte, nebo doručuji koupi odžmolkovače, který vám efektivně a rychle pomůže s údržbou nejen vlněných oděvů. 

Podívat se do obchodu?

vlna s mohérem
Vlna s mohérem

OliTé

Jsem rodilá klatovačka, vystudovaná farmaceutická laborantka. V současnosti jsem v invalidním důchodu. Coby důchodce jsem najednou měla hodně času a tak jsem se vrátila k ručním pracím. Pletu, háčkuji, občas musím vytáhnout i šicí stroj. Mám e-shop s pletenými a háčkovanými módními a bytovými doplňky a oblečením, který pomáhá nemocnému vnoučkovi se spinální svalovou atrofií. Vše o mně i něco víc najdete na www.olite.cz.